Egy dolog biztos, nem minden kistestű kutya öleb, és van öleb, amely nagy!
A kisméretű kutyafajták sokféle eredettel rendelkeznek és nagyban különböznek a személyiség, az aktivitás és magatartás tekintetében.
Mire érdemes figyelni a kutya száraztáppal etetése során?
Fontos pontok, melyeket érdemes betartani, ha száraztáppal eteti kutyáját.
Jó ötlet kutyával aludni?
Sok vita folyik arról, hogy a kutyával való közös alvás jó-e. Nézzük, milyen előnyei lehetnek annak, ha együtt alszunk kedvencünkkel.
Evés után néhány percen belül hányt a kutya vagy felöklendezte az eledelt? Rosszul lett?
Akár csak egyszer, akár rendszeresen fordul elő, érdemes átgondolni, hogy mekkora lehet a probléma? Kell-e aggódni vagy egy kis változtatással megelőzhető, hogy újra előforduljon.
A kutyák az emberek többségénél sokkal élénkebben álmodnak. Napközben sokszor inkább csak éber álomba merülnek a rövidebb szunyókálásaik során, melyből gyorsan felriadnak, ha valami megzavarja őket...
A giardia nem egy féreg, nem baktérium és nem vírus, mégis megfertőzheti a kutyát, macskát és sajnos minket is. De mégis mi az és mit tehetünk ellene?
Problémát okozhat, ha a bűzmirigy tartalma nem vagy csak kis mértékben tud ürülni.
Ilyen esetekben a felhalmozódott, besűrűsödött tartalom a kérdéses terület érzékenységét, irritációját válthatja ki, súlyosabb estekben azok gyulladását okozhatja, valamint testszerte vakaródzást, szőrhullást, bőrgyulladást vagy fülgyulladást eredményezhet. Ilyenkor az állat rendszerint fenekét a földhöz dörzsöli, vakarja, a kérdéses terület kellemetlen szagú, olykor erősen bűzös lehet...
Mit adtak nekünk és kisállatainknak a szúnyogok?
Mivel a Nemzetközi Szúnyog Kartell titoktartási nyilatkozatot nem íratott alá velünk, ezért most felfedjük, ezen csodás meglepetések néhány tulajdonságát....
Gyanítja, hogy a postáson kívül másra is allergiás a kutyája?
Akkor ez a cikk Önnek szól!
Eleségallergia, eliminációs diéta és a megoldás!
Mi az a húsliszt? Jobb a hús?
Hús vagy húsliszt? Melyik a jobb összetevő egy kutya-, macskatápban?
A kedvenceink húsevők, tehát teljesen természetes, ha a tápok összetevői között azt szeretnénk látni, hogy azok nagyrészt húsból állnak. De persze nem mindegy milyen húsból és milyen formában. Illetve rögtön egy nem biztos, hogy mindeni által már ismert tény: a legjobb biológiai értéke a fehérjeforrások közül a tojásnak van, 100%.
Mi is az a biológiai érték?
A biológiai érték annál magasabb, minél több egy adott élelmiszerben a valóban hasznosuló, tápanyag. A hasznosulás mértéke, és ezáltal a biológiai érték nagysága is attól függ, hogy a táplálék mennyire emészthető. A fehérjék biológiai értéke azt jelzi, hogy egy adott táplálék fehérjéinek hány százalékát tudja szervezetünk saját fehérjéinek felépítésére felhasználni. A tojás biológiai értéke 100, ami a legmagasabb, hiszen teljes mértékben hasznosul szervezetünkben. A többi táplálék biológiai értékét ezekhez viszonyítva adják meg, például: marhahús 89-92, sertéshús 84, csirkehús 82, szója 74-78, bab, borsó…56-72, kukoricaliszt 49, teljes kiőrlésű búzaliszt 51. Tehát, ha azt látjuk egy kutyatáp vagy macskatáp összetevői között, hogy tojás, ennek érdemes örülni.
Húsok, húsliszt:
Hús összetevő esetén nem a húspultból kivett húsra kell gondolni, mert azt nem lehetséges csak úgy, a tápba tenni, szárítani kell az eltarthatóság illetve a tápba illeszthetőség miatt. A száraztápok nedvességtartalma 12% alatti. A friss húst nyersen mérve a víztartalmát is beleszámítják a tömegébe, ami aztán a szárításnál eltűnik. Így kerül a 60-70% nyers húsból valójában 10-15% a tápba. Tehát nem több, mint egy 15% húsliszt tartalmú kutya-, macska eledelbe. A hús a levágott marha, sertés, csirke, hal, birka vagy kecske tisztított húsát jelenti. A hús tartalmazhat harántcsíkolt vázizmot, nyelvet, rekeszizmot, szívet, nyelőcsövet, zsírszövetet és bőrdarabokat, inakat, idegeket és vérereket. A feldolgozás során a hús nyers súlyának akár 80%-át is elvesztheti
Húsliszt, mi is az?
A húsliszt a hús szárítás utáni őrlését jelenti, a húsmennyiséget egy kutya-, macskatápban leginkább ez tükrözi. Nevezhetjük szárított húsnak is. Talán ez fejezi ki leginkább a valóságot. A húsliszt állati szövetekből készült liszt. Nem tartalmazhat szőrt, patát, vért, szarvat, irhadarabokat, gyomortartalmat vagy bélsarat. Nem tartalmazhat továbbá hozzáadott egyéb anyagot és 14%-nál több nem emészthető anyagot. A húslisztben az emészthetetlen nyersfehérje maximum 11% lehet. A húslisztet feldolgozás után használják fel és tényleges súlyt mutat az összetevők listáján az egész húsok vagy nyers-súlyú húsok mellett. Tehát ha valahol azt írják, hogy 20% húsliszt, akkor az valóban 20% hústartalmat jelent. Tanulság, néha a magas hústartalom megtévesztő lehet.
Mennyi is az annyi?
A fehérje túletetésével is jelentkezhetnek problémák, allergia, vesebetegségek…. Ezért nem tartalmaznak a tápok 100% húst még ha az olyan jól is hangzana. Egy felnőtt (nem vemhes, nem szoptató, egészséges, átlagos életmódú) kutya fehérjeszükségletét, például, ha az a kutya 20kg súlyú, 2,25 db tojás vagy 90g marhahús tökéletesen fedezi.
A témához kapcsolódva még egy furcsa meghatározás, amit a tápos zsák címkéjén láthatunk: nyersfehérje. Ez egy kémiai módszerrel (Kjeldahl-módszer) kimutatható, az összes nitrogén tartalmú anyagra vonatkozó meghatározás, amely nem feltétlenül a kutyatáp macskatáp hústartalmát határozza meg, hanem benne foglaltatik a táp összes többi fehérje tartalmú (zöldségek, gabonafélék, zsírok...) összetevőjének mennyisége is.
Minden kutyának, macskának egyforma fehérjékre, húsokra van szüksége?
Kényelmes lenne, ha ez így lenne. De sajnos nem. Kedvenceink bizony lehetnek allergiásak a különböző fehérjékre, akár az egyik leggyakoribb tápösszetevőre a csirkére. Ha ez előfordul, érdemes olyan tápot keresni, amelyben nem szerepel pl. ha csirkére allergiás a kutya, akkor csirke. Vagy, állatorvossal együtt működve ugynevezett eliminációs diéta során kikísérletezni, hogy melyik állati fehérjeforrás okozhatja a bajt. Az eliminációs diétához, illetve a több féle fehérjére is allergiás kutya, macska etetéséhez találták ki a kizárólag hidrolizált fehérjéket (azaz allergia kiváltását nem okozó formában szereplő fehérjéket) tartalmazó Hill's Z/D tápcsaládot.
Ha a kutya, macska állandó vakaródzással, szőrhullással, emésztési problémákkal küzd, érdemes ezt jelezni az állatorvosnál, hogy ki lehessen zárni az allergia lehetőségét!