Egy dolog biztos, nem minden kistestű kutya öleb, és van öleb, amely nagy!
A kisméretű kutyafajták sokféle eredettel rendelkeznek és nagyban különböznek a személyiség, az aktivitás és magatartás tekintetében.
Mire érdemes figyelni a kutya száraztáppal etetése során?
Fontos pontok, melyeket érdemes betartani, ha száraztáppal eteti kutyáját.
Jó ötlet kutyával aludni?
Sok vita folyik arról, hogy a kutyával való közös alvás jó-e. Nézzük, milyen előnyei lehetnek annak, ha együtt alszunk kedvencünkkel.
Evés után néhány percen belül hányt a kutya vagy felöklendezte az eledelt? Rosszul lett?
Akár csak egyszer, akár rendszeresen fordul elő, érdemes átgondolni, hogy mekkora lehet a probléma? Kell-e aggódni vagy egy kis változtatással megelőzhető, hogy újra előforduljon.
A kutyák az emberek többségénél sokkal élénkebben álmodnak. Napközben sokszor inkább csak éber álomba merülnek a rövidebb szunyókálásaik során, melyből gyorsan felriadnak, ha valami megzavarja őket...
A giardia nem egy féreg, nem baktérium és nem vírus, mégis megfertőzheti a kutyát, macskát és sajnos minket is. De mégis mi az és mit tehetünk ellene?
Problémát okozhat, ha a bűzmirigy tartalma nem vagy csak kis mértékben tud ürülni.
Ilyen esetekben a felhalmozódott, besűrűsödött tartalom a kérdéses terület érzékenységét, irritációját válthatja ki, súlyosabb estekben azok gyulladását okozhatja, valamint testszerte vakaródzást, szőrhullást, bőrgyulladást vagy fülgyulladást eredményezhet. Ilyenkor az állat rendszerint fenekét a földhöz dörzsöli, vakarja, a kérdéses terület kellemetlen szagú, olykor erősen bűzös lehet...
Mit adtak nekünk és kisállatainknak a szúnyogok?
Mivel a Nemzetközi Szúnyog Kartell titoktartási nyilatkozatot nem íratott alá velünk, ezért most felfedjük, ezen csodás meglepetések néhány tulajdonságát....
Gyanítja, hogy a postáson kívül másra is allergiás a kutyája?
Akkor ez a cikk Önnek szól!
Eleségallergia, eliminációs diéta és a megoldás!
A ragadozók és a szénhidrát fura esete
A kutyák is és a macskák is képesek szénhidrátok nélkül élni, hiszen szervezetük az aminosavakból is képes szintetizálni a sejtjeikhez szükséges energiát. Azonban a szénhidrátbevitel nagymértékben javítja a szervezet működését, könnyen hasznosítható energiát nyújt a kutya számára, tehát a szénhidrátok fő funkciója a szervezetet energiával ellátni.
Másodlagosan pedig jelentős rostforrást biztosítanak, melyek jótékony hatással vannak az emésztésre, és hozzájárulnak a bélflóra egyensúlyához.
A szénhidrátmentes táplálás csak akkor kivitelezhető, ha az eledel elegendő mennyiségű „glükóz-alapanyagot” (aminosavakat, glicerint) tartalmaz ahhoz, hogy az anyagcseréhez nélkülözhetetlen energiát biztosító anyagokat előállítsa a kutya, macska szervezete.
A vérkeringésben jelenlévő glükóz egy azonnal elérhető és mozgósítható energiaforrást biztosít a szervezet minden sejtje számára.
A kutya és a macska ragadozó, ennek megfelelően a gyomra a mindenevők gyomrához képest nagyobb, emésztőtraktusa (vékony és vastagbél hossza) azonban rövidebb. Jelentős különbség van a kutya és a macska emésztése között a macska obligát, azaz valódi húsevő, míg a kutya emésztése eltolódott a mindenevők felé, azonban a valódi mindenevőknél sokkal több fehérjét és zsírt igényel a szervezete.
Ez a rövidebb béltraktus nem teszi lehetővé a nyers keményítő tartalmú ételek megemésztését a kutya, macska számára, így csak a feltárt, feldolgozott szénhidrátok a megfelelőek a számukra. A mindenevőknél már a szájban elkezdődik a nyálban található enzimek segítségével a szénhidrátok emésztése, a kutya és macska nyálából azonban ezek az enzimek nagy részben hiányoznak. A természetben a farkas számára az biztosítja a szénhidrátok előre történő lebontását, hogy alapvetően a zsákmányállat gyomor-béltartalmában fellelhető szénhidrátokat, növényi részeket fogyasztja, amely a zsákmányállat által már előemésztett formában van.
Akad bőven olyan kutya, aki például imádja a nyers krumplit, de ez számára csak „rágcsálnivaló”, tényleges tápértékkel nem rendelkezik ebben a formában. Feldolgozva (pl. megfőzve, extrudálva…) viszont, adható nekik, így már fel tudják dolgozni, hasznosítani tudják a tápokban szereplő leggyakoribb szénhidrátforrásokat (burgonya, kukorica,különböző gabonafélék…).
A szénhidrátok tehát alapvetően nem nélkülözhetetlenek a ragadozók táplálásában, azonban, az energiát szolgáltató takarmányalkotók, segítik a fehérje emésztését és az ásványi elemek hasznosulását, rosttartalmukkal pedig a megfelelő emésztést. Kellő mennyiségű, gyorsan elérhető energiát biztosítanak. Amennyiben megfelelő, feldolgozott formában kapják, a szénhidrátok emésztése sokkal kevesebb energiát igényel az állat részéről, mint az egyéb energiaforrásoké.