Segíthetek?  info@jozsapet.hu

Kedvenceink
2024.04.14 18:37

Hogyan vegyem ki a kullancsot a kutyámból?

Hogyan vegyem ki a kullancsot a kutyámból?

A kullancsok eltávolítása azonnal történjen, amint észleljük őket a kutyán. Minél tovább maradnak a kutyában, annál nagyobb az esélye annak, hogy átadják a betegségeket. Ezért érdemes naponta ellenőrizni kedvencünket, különösen akkor, ha olyan területen sétál, ahol sok kullancs van.

 

 

A kullancsok nem csupán bosszantó paraziták, hanem potenciálisan veszélyes betegségeket is terjeszthetnek. Ezek közé tartozik többek között a Lyme-kór, a babesiosis,és az agyhártyagyulladás. Ezek a betegségek komoly egészségügyi kockázatot jelentenek mind a kutyák, mind az emberek számára, ezért kiemelkedően fontos a kullancsok időben történő és helyes eltávolítása.

A kullancsok eltávolítása azonnal történjen, amint észleljük őket a kutyán. Minél tovább maradnak a kutyában, annál nagyobb az esélye annak, hogy átadják a betegségeket. Ezért érdemes naponta ellenőrizni kedvencünket, különösen akkor, ha olyan területen sétál, ahol sok kullancs van.

 

 

Miért kell kiszedni a kullancsot a kutyából, macskából?

 

A kullancsok nem csak a kutyák szőrében, de más területeken is megtapadhatnak, például a fülükben, az állukon vagy még a pofijukon is. Ahhoz, hogy hatékonyan és biztonságosan eltávolítsuk ezeket a kis vérszívókat, először is érdemes megérteni, hogyan működnek, és miért olyan fontos, hogy minél hamarabb eltávolítsuk őket.

A kullancsok apró pókszerű lények, amelyek gyakran élnek erdős területeken, és különösen aktívak tavasszal és ősszel. Ezek a paraziták magas fűben ülnek, készen arra, hogy megkapaszkodjanak elhaladó állatokon. A kutyákban a kullancsok általában a lábakon, mellkason vagy az arc körül tapadnak meg, mint különálló sötét, szürke vagy barnás dudorok. Ha közelebbről megnézi, láthatja a kis lábakat a dudor alján.

A kullancsok, habár nem okoznak azonnali fájdalmat, komoly egészségügyi kockázatokat jelenthetnek, ha nem kezelik őket. Ezek a paraziták rátapadnak háziállatára, és több napig táplálkoznak, egyre növekedve a szabad szemmel látható kis dudorból egy körömnyi méretű élőlényig.

 

Károsak-e a kullancsok a kutyákra, macskákra?

 

A kullancsok kórokozókat  terjeszthetnek nyálukkal, és béltartalmukkal a néhány napos vérszívás után.  A befurakodott kullancsot ezért tanácsos minél gyorsabban eltávolítani, ahogy észrevettük.  A legalkalmasabb eszköz ehhez a kullancskiszedő csipesz, vagy kullancskiszedő kanál , amellyel kihúzzuk a kullancsot. A tapasztalat azt mutatja, hogy fontos az eltávolítás sebessége. Inkább maradjon bent a bőr alatt a kullancs feje a gyors kihúzás miatt, minthogy a kutya fertőződjék. A beszakadt kullancsfejet a szervezet általában egy kisebb duzzanat kialakulása után önmagától eltávolítja, „kilöki a kullancs fejét”.

kullancs a kutyában

 

Nem jó, ha az ujjunkkal próbáljuk a kullancsot kiszedni a kutyából, macskából.  Akaratlanul is megnyomjuk a hasát, így a beleit is, amelyek tartalma a sebbe ömlik, így bekövetkezhet a fertőzés. Illetve az elterjedt  "népi" módszerek (a kullancs bekenése olajjal, ecettel zsírral vagy a még bőrben lévő kullancs „megpörkölése” öngyújtóval … stb.) sem megfelelőek, a rovar légzőnyílásainak eltömésével csak azt érjük el, hogy a fulladozó kullancs fertőző anyagait még hatékonyabban bejuttatja, visszaöklendezi a kutyába, macskába.

 

Kullancs által okozott betegség, amely igazán veszélyes a kutyákra: Babeziozis

 

A babesiosis egyre gyakoribbá válik a kutyák körében, súlyos vérszegénységet okozva, ami halálos lehet ha nem kerül időben kezelésre. Sok kutya tulajdonosa nincs tisztában ezzel a betegséggel és annak tüneteivel, így az időbeni segítség elmaradhat. Tévhitek keringenek a kullancsokról és az általuk terjesztett betegségekről.

A babesiosis kórokozója egysejtű, mely a vörösvérsejtekben szaporodik, és a kullancsok által jut be a kutya vérkeringésébe. Ez a kórokozó okozza a betegséget.

A tünetek általában 10 nappal - 3 héttel a fertőződés után jelentkeznek, bár ennek az időtávnak a változhat. A leggyakoribb az akut forma, melyre jellemző a súlyos elesettség, magas láz (akár 42 ºC), valamint a sötétsárga, majd sötétbarna vizelet. Ha ezeket a tüneteket időben jelentjük az állatorvosnak, jelentős időt takaríthatunk meg.

Súlyosabb esetekben fiatal vagy legyengült kutyák hirtelen halálhoz vezethetnek, akár akut légzési elégtelenségben, akár a vérkeringés összeomlásában. Krónikus esetekben láz, általános bágyadtság és májelégtelenség tünetei is jelentkezhetnek.

 

Biztonságos kullancseltávolítás módszerei

 

A kullancseltávolító eszközök kifejezetten arra lettek kialakítva, hogy hatékonyan és biztonságosan eltávolítsák a kullancsokat a kutya bőréből. Ezek az eszközök általában kis műanyag vagy fém kampók, kullancscsipeszek amelyek segítségével ki lehet húzni a kullancsot a bőrből, anélkül, hogy összenyomnánk vagy megsértenénk azt. A kullancseltávolító eszközök használata hatékony és minimálisra csökkenti a fertőzés kockázatát.

Ha az olajos módszert választjuk, fontos tudni, hogy ez a módszer nem bizonyul hatékonynak, sőt kifejezetten káros lehet. A kullancsok ugyanis képesek visszaöklendezni a gyomortartalmukat a csípés helyére, amikor érzik a veszélyt, így nagyobb valószínűséggel okoznak fertőzést. Ezért nem ajánlott az olajos módszer alkalmazása kullancs eltávolítására.

 

Hogyan távolítsuk el a kullancsokat a kutyából?

 

A kullancs biztonságos eltávolításához szüksége lesz egy 'kullancs eltávolítóra', amely elérhető a helyi állatorvosnál, állateledel-üzletekben vagy online. Kövesse ezeket a lépéseket:

  • Tegye szabaddá a kullancs körüli területet, húzza szét a szőrt. Nyugtassa meg a kisállatot, ha kell gyengéden rögzítse a kutyát, macskát, hogy ne mozogjon a kullancs kiszedés közben.
  • Használja a kullancs eltávolítót a kullancs gyengéden, de határozottan való kihúzásához. Csúsztassa a kullancs eltávolító "karját" a kullancs testének alá. Lassan forgassa, amíg a kullancs el nem engedi. Húzza ki finoman, de határozottan.
  • Miután eltávolította, vizsgálja meg a kullancsot egy darab papírtörlőn, hogy meggyőződjön arról, hogy minden részét sikerült-e kihúzni.
  • Biztonságosan távolítsa el a kullancsot. Vegyen egy megfelelő üveget vagy tartályt, és tegye bele a kullancsot, mielőtt kidobná. NE préselje a kullancsot, mert ez terjesztheti a betegséget.

 

kullancskiszedés módszer

 

Aggódik, hogy kutyája kullancs által terjesztett betegséget kapott?

 

Keresse fel a legközelebbi állatorvost az azonnali kezelés érdekében.

Miután eltávolították a kullancsot, a csípés helye esetleg gyulladásos lehet a kullancs gyulladáscsökkentő anyagának hiánya miatt. Ez a gyulladás általában enyhe, nem haladja meg az 1 cm átmérőt, és általában egy hét alatt eltűnik. Ha a duzzanat jelentősen nagy, váladékozik, vagy fájdalmas, kérjük, azonnal forduljon állatorvosához.

Figyelje a kutyát, ha lázasnak, bágyadtnak, étvágytalannak tűnik vagy észleli, hogy a vizelete sötét színű, forduljon állatorvoshoz.

 

A kullancskiszedés fontossága

 

A kullancsok nem csupán bosszantó paraziták, hanem komoly egészségügyi kockázatot is jelentenek mind a kutyák, mind az emberek számára. Ezért fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük a kutyát, és azonnal eltávolítsuk a kullancsokat, amint észleljük őket. A megfelelő módszerek és az utókezelés gondos elvégzése segíthet megelőzni a betegségeket és megőrizni kedvencünk egészségét és jóllétét. Ne feledjük, a megelőzés mindig jobb, mint a kezelés!

 

Legjobb a megelőzés, ha kullancs a tét!

 

A kullancsok ellen több módszerrel is hatékonyan védekezhetünk, melyekről itt olvashat egy összehasonlító elemzést: Kullancs ellen csepp, nyakörv vagy tabletta? Vagy vegyszermentes módszerek?

 

Kullancs ellenes készítményeket IDE KATTINTVA talál áruházunkban: Kullancs elleni szerek

 

 

 

További CIKKEK

 A kutyatáp váltása izgalmas időszak lehet, de fontos odafigyelni néhány lényeges szempontra annak érdekében, hogy kedvenced egészsége és jóléte megmaradjon. A fokozatosság és a figyelmesség kulcsfontosságú a sikeres tápátállításhoz. Ebben a cikkben részletesen kifejtjük, mire kell odafigyelni, hogy a kutyatáp-váltás simán és problémamentesen történjen meg...

A macskák struvit kövessége egy olyan állapot, amikor a húgyhólyagban vagy a húgycsőben kristályok vagy kövek alakulnak ki, amelyek magnézium-ammónium-foszfátból állnak.

Ez a betegség fájdalmas és veszélyes lehet a macskák számára, mert akadályozhatja a vizelet kiürülését, ami súlyos szövődményekhez, akár veseelégtelenséghez vagy halálhoz vezethet.



MIÉRT VÁLASSZUK AZ N&D KUTYATÁPOT A SZŐRÖS BARÁTUNKNAK?

Ha kutyatulajdonos vagy, valószínűleg a legjobbat akarod a négylábú társadnak. Azt akarod, hogy egészséges, boldog és energikus legyen. Azt akarod, hogy csillogó szőre, erős foga és jó étvágya legyen. És azt akarod, hogy élvezze az étkezéseit minden nap.

De hogyan biztosíthatod, hogy a kutyád megkapja az összes tápanyagot, amire szüksége van az ételtől? Hogyan kerülheted el, hogy olyan összetevőket etess vele, amelyek árthatnak az emésztésének, az immunrendszerének vagy az általános jólétének?

RÉSZLETEK

Jó ötlet kutyával aludni?

Sok vita folyik arról, hogy a kutyával való közös alvás jó-e. Nézzük, milyen előnyei lehetnek annak, ha együtt alszunk kedvencünkkel.

RÉSZLETEK