Miért rágja a lábát a kutyám?

Ebben a cikkben átnézzük a leggyakoribb okokat, amelyek miatt a kutyák nyalják és rágják a lábukat, megvizsgáljuk, hogy mit tehetünk annak érdekében, hogy megszüntessük vagy minimalizáljuk ezt a viselkedést.
A kutyák miért nyalják és rágják a lábukat? Ez a kérdés gyakran felmerül.
A kutyák különféle okok miatt nyalják és rágják a lábukat.
Egyes kutyák ezt teszik, hogy enyhítsék a viszketést vagy az irritációt, míg másoknál ez kényszeres viselkedési minta eredménye lehet. A szeparációs szorongás, a kényszeres rendellenesség (CCD), vagy egyszerűen csak az unalom vagy a stressz is vezethet a lábrágáshoz.
A legfontosabb kideríteni, hogy a saját mancsának rágcsálását allergiás reakció vagy valamilyen bőr irritációban okozza, vagy mentális (stressz, unalom...) probléma van a háttérben.
Ha kutyája gyakran nyalja vagy rágja a lábát, fontos cselekedni, mivel ez súlyos sérüléseket is okozhat.
A mancs rágásának lehetséges okai:
1. Allergia
Számos allergén okozhat viszketést, irritációt és viszketést a kutya mancsában.
Bolha allergiás dermatitis
A bolhák nemcsak általános viszketést okozhatnak a kutyájában, hanem a nyáluk is allergénként hat számos kutya számára. Amikor a bosszantó paraziták megcsípnek egy érzékeny kutyát, intenzív viszketést és bőrirritációt okozhatnak. Leggyakrabban a kutya hátsó fele, beleértve a hátat és a faroktövet érintett, de a kiütés és a viszketés átterjedhet a mancsokra is.
Ha a kedvence bolhaallergiás dermatitiszben szenved, a következőket észlelheti:
- Erős viszketés, amelyet vakaródzás, rágás vagy nyalogatás jellemez.
- Szőrhullás a farok és a hát mentén
- Rágás/vakarózás okozta nyílt varasodás és megvastagodott bőrterületek
- Nyugtalan viselkedés
- Másodlagos bőrfertőzések
Ha bolhákat gyanít vagy észlel kutyáján, kezelje valmilyen bolha ellenes készítménnyel vagy samponnal, és mossa ki a fekhelyét, illetve ferőtlenítse bolha ellenes permettel a környezetét. Ha a kutya reakciója súlyos, az állatorvos antihisztaminokat írhat fel a gyulladás és az irritáció csökkentésére.
Atópiás dermatitis
Az atópiás dermatitisz akkor fordul elő, amikor a kutyák érzékenyek a környezeti allergénekre, amelyeket belélegezhetnek, mint például a pollen. Általában az irritáció az arcot, a lábakat, a füleket és a hasat érinti. Az érintett bőr helye részben a kutya fajtájától függ. Az atópiás dermatitiszben szenvedő kutyák a következőket mutathatják:
- A bőr vakarása vagy dörzsölése
- A mancsok rágása vagy nyalása
- Szőrhullás
- Kipirosodott vagy kemény bőr
- Másodlagos bőrfertőzések
- Zsíros bőr
- Élesztős szag
Az atópiás dermatitis a második leggyakoribb allergia a kutyákat érintően. Az állapot ritkán gyógyul, de kezelhető. A kezelés a bőrreakció tüneteitől és súlyosságától függően változik, de a következőket foglalhatja magában:
- Rutin fürdés antimikrobiális, nyugtató kutyasamponnal
- Az allergén elkerülése (ha azonosítható) – ezt könnyebb mondani, mint megtenni
- Allergén-specifikus immunterápia
Kontakt dermatitis (pododermatitis)
A kutyáknál gyulladt, viszkető bőr is kialakulhat, amikor bizonyos allergénekkel, például fűvel, poratkával vagy vegyi anyagokkal érintkeznek. Az állapot általában a mancsokon, a hason és más olyan területeken jelentkezik, ahol minimális a szőr. A pododermatitisz tünetei a következők:
- Vörös, duzzadt mancsok
- Tályogok és genny a mancsokon
- Hólyagok
- Fekélyek a mancsokon
- Szőrhullás
- A mancsok hiperpigmentációja, azaz elszíneződése a nyáltól
- Talppárnák bőrének megvastagodása
- A mancsok túlzott nyalása vagy rágása
- Másodlagos fertőzések
Az atópiához hasonlóan a pododermatitis is nem vagy nehezen gyógyítható. Megfelelő kezeléssel azonban minimálisra csökkentheti a tüneteket. Állatorvosa előírhatja:
- Antihisztaminok
- Szteroidok
- Ciklosporin
- Allergia ellenes injekciók
- Gombaellenes szerek és antibiotikumok
A pododermatitisz prognózisa a legtöbb kutya számára kedvező néhány életmódbeli változtatással és megfelelő kezeléssel.
Ételallergia
A kutyák ételallergiája általában az étrendben lévő fehérjéhez kapcsolódik. Amikor a kutya immunrendszere egy fehérjét fenyegetésként azonosít, az bőr- vagy emésztési reakciókat válthat ki. A táplálék valamely összetevőjére érzékeny vagy allergiás kutyáknak a következő tünetei lehetnek:
- Viszkető bőr
- Viszkető mancsok
- Viszkető fül
- Hányás vagy hasmenés
- Fogyás
- Letargia
- Hiperaktivitás
Más allergiákhoz hasonlóan a kutyák ételallergiája is ritkán gyógyítható. Mindazonáltal együttműködhet állatorvosával az allergizáló összetevő azonosításában, majd olyan étrendet etethet, amely nem tartalmazza az adott fehérje allergént. Ez a folyamat általában eliminációs diétával és hypoallergén táp etetésével kezdődik.
2. Stressz vagy unalom, viselkedésből adódó mancsrágás:
Az unalom oda vezethet, hogy a kutyák megrágják a saját lábukat
Messze az egyik leggyakoribb ok, ami ahhoz vezet, hogy a kutyák rágcsálják a lábukat. Az unalom komoly probléma, és megköveteli a gazdiktól, hogy átgondolják mit tehetnek ellene, hogy biztosítsák a kutya számára szükséges ingereket, mind szellemileg, mind fizikailag.
Okozhatja a mancsok túlzott rágását a stressz is vagy például szeparációs szorongás, ilyenkor elsősorban ezt a mentális problémát kell kezelni ahhoz, hogy ne okozzon kárt magában a kutyus.
Az a kutya, amelyik nyalja vagy rágja magát, stresszt vagy frusztrációt fejez ki valami miatt. A probléma a környezettel kapcsolatos frusztrációból indulhat ki, de hamarosan önerősítő szokássá fejlődik, mivel a nyalás vagy rágás gyulladást okoz. A további nyalogatás vagy rágás legalább átmeneti enyhülést jelenthet, de ez végül állandósítja a problémát.
A stressz a szervezet válasza bármilyen fizikai vagy mentális igényre. A válasz felkészíti a testet a harcra vagy a menekülésre. Növeli a vérnyomást, a pulzusszámot, a légzést és az anyagcserét, a karok és lábak vérellátása pedig jelentősen megnövekszik. Ez egy fiziológiás, genetikailag előre meghatározott reakció, amely felett az egyednek, legyen az kutya vagy ember, nincs befolyása.
Sok kutya esetében a stressz és a szorongás enyhítése abban nyilvánulhat meg, hogy a kutya saját irányítása alatt próbál olyan cselekvést végrehajtani, amely lehetővé teszi számukra, hogy kiszorítsa a stressz érzéseit. Ebben az esetben ez a viselkedés a lábuk rágása. Más kutyáknál előfordulhat, hogy megszállottan forog vagy kering.
Összegzés: Miért rágják a kutyák a lábukat?
Ha kutyája rágja a lábát, meg kell találnia, hogy mi a kiváltó ok. Lehetséges, hogy a kutyája stresszes valami miatt.
A leggyakoribb okok annak magyarázatára, hogy a kutyák miért rágják meg a lábukat:
- Allergia, gyulladás
- Lehetséges, hogy kutyája külső forrásból származó allergiában szenved (bolhák, férgek, paraziták, por).
- Előfordulhat, hogy kutyája unatkozik, vagy stresszes.