Egy dolog biztos, nem minden kistestű kutya öleb, és van öleb, amely nagy!
A kisméretű kutyafajták sokféle eredettel rendelkeznek és nagyban különböznek a személyiség, az aktivitás és magatartás tekintetében.
Mire érdemes figyelni a kutya száraztáppal etetése során?
Fontos pontok, melyeket érdemes betartani, ha száraztáppal eteti kutyáját.
Jó ötlet kutyával aludni?
Sok vita folyik arról, hogy a kutyával való közös alvás jó-e. Nézzük, milyen előnyei lehetnek annak, ha együtt alszunk kedvencünkkel.
Evés után néhány percen belül hányt a kutya vagy felöklendezte az eledelt? Rosszul lett?
Akár csak egyszer, akár rendszeresen fordul elő, érdemes átgondolni, hogy mekkora lehet a probléma? Kell-e aggódni vagy egy kis változtatással megelőzhető, hogy újra előforduljon.
A kutyák az emberek többségénél sokkal élénkebben álmodnak. Napközben sokszor inkább csak éber álomba merülnek a rövidebb szunyókálásaik során, melyből gyorsan felriadnak, ha valami megzavarja őket...
A giardia nem egy féreg, nem baktérium és nem vírus, mégis megfertőzheti a kutyát, macskát és sajnos minket is. De mégis mi az és mit tehetünk ellene?
Problémát okozhat, ha a bűzmirigy tartalma nem vagy csak kis mértékben tud ürülni.
Ilyen esetekben a felhalmozódott, besűrűsödött tartalom a kérdéses terület érzékenységét, irritációját válthatja ki, súlyosabb estekben azok gyulladását okozhatja, valamint testszerte vakaródzást, szőrhullást, bőrgyulladást vagy fülgyulladást eredményezhet. Ilyenkor az állat rendszerint fenekét a földhöz dörzsöli, vakarja, a kérdéses terület kellemetlen szagú, olykor erősen bűzös lehet...
Mit adtak nekünk és kisállatainknak a szúnyogok?
Mivel a Nemzetközi Szúnyog Kartell titoktartási nyilatkozatot nem íratott alá velünk, ezért most felfedjük, ezen csodás meglepetések néhány tulajdonságát....
Gyanítja, hogy a postáson kívül másra is allergiás a kutyája?
Akkor ez a cikk Önnek szól!
Eleségallergia, eliminációs diéta és a megoldás!
Milyen gyakran etessem a kutyámat?
Hányszor etessem egy nap a kutyámat?
Rengeteg szempontot kell figyelembe venni, ha azt szeretnénk, hogy egészséges és boldog, jól kezelhető kutyánk legyen.
Elég-e, ha csak naponta egyszer eszik? Nem lesz állandóan éhes? Nem fog elhízni, ha többször eszik a kutyám?
Egészséges kutyusoknál, ahol nem áll fenn valamilyen egészségügyi, emésztési probléma, alapvetően a kutya életkorát és nagyságát, illetve a kondícióját/testsúlyát kell figyelembe venni az etetési gyakoriság kialakítása során.
A kiskutya táplálása
Mivel a kölykök gyorsan nőnek, nagyon tápláló ételt kell enniük, és gyakran van szükségük rá. Mivel hajlamosak sok energiát elégetni, kezdje el gyakran etetni a kiskutyát, majd lassan, ahogy növekszik, ritkulhat az etetések száma. Ez a folyamat segít nekik nagyra és erősre nőni.
6-12 hét
A kölyökkutyáknak olyan táplálékot kell fogyasztaniuk, amely megfelel a csont- és izomnövekedési szükségleteiknek, léteznek kifejezetten kölyök kutyáknak tervezett eledelek, amelyek táplálják a mozgásban lévő kölyökkutyát. A minőségi kölyökkutyaeledel optimális mennyiségű fehérjét, DHA-t és vitaminokat tartalmaz, hogy kölyökkutyája megfelelő ütemben fejlődjön. Kölyökkutyáknak napi négy etetés javasolt hat-tizenkét hetes korig.
.
3-6 hónap
Ebben az időszakban az etetés napi háromszori adagra csökkenhet. Látni fogja, hogy a kölyökkutyája ebben a fázisban kezd átalakulni – a baba pocakja és kerek kölyök arca kezd eltűnni. A napi többszöri etetés természetesen nem többszörös adagot jelent, hanem a javasolt tápmennyiséget kell annyi felé osztani, ahányszor etetjük a kutyust.
6-12 hónap
Ebben a korban csökkentse az etetést napi kétszerire. Ne feledje, ha ivartalaníttatja a kuytust, hogy ekkor után csökkenhet az energiaszintje, ezért jó alkalom lehet áttérni a tápanyagban gazdag kölyökkutyaeledelről a felnőtteledelre.
Bár mindig ellenőriznie kell állatorvosával a kölyökkutyák specifikus növekedését, a kisebb fajtáknak általában 10-12 hónapos korukban kell áttérniük a felnőtt táplálékra, míg a nagyobb fajtáknál egy kicsit tovább tarthat - 12-14 hónap vagy még tovább. A nagyobb fajtáknak hosszabb ideig, akár 14 hónapig kell folytatniuk a kölyökkutya tápot.
Fontos betartani tápváltáskor! Az a jó, ha néhány nap alatt átáll a felnőttek táplálékára. A túl hirtelen változás gyomorpanaszokat okozhat kutyájának. Az eledelek közötti váltáshoz keverje össze kutyája jelenlegi eledelét, miközben fokozatosan növelje az új táplálékot. Egy hét leforgása alatt fokozatosan csökkentse a jelenlegi kutyaeledel mennyiségét, miközben növelje az új kutyaeledel mennyiségét a biztonságos és kényelmes átmenet érdekében.
Felnőtt kutya etetése
Ha kutyája teljesen felnőtt, gondoskodnia kell arról, hogy olyan tápot adjon neki, amely egészségesen és fitten tartja, hogy elkerülje az egészségügyi problémák kialakulását. A táplálék típusát és az adag nagyságát a fajtához, mérethez és életmódhoz kell igazítani.
1-7 év
A legtöbb gazdi felnőtt kutyát napi két fél adaggal eteti. Na de mennyit kapjon? A kutyától függ.
Mérje meg a táplálékot ahelyett, hogy szemmértékkel adagolná, hogy megbizonyosodjon arról, hogy kutyája minden nap megfelelő mennyiséget kap. Tartsa szemmel kutyáját, túlzott súlygyarapodás esetén, szükség van arra, hogy csökkentse az eleséget állatorvosa felügyelete mellett. A kutyája túlsúlyos jelei közé tartozik, hogy nem érzi a bordáit, a derék észrevehető elvesztése, zsírpárnák a csípőn és a faroktövében, valamint a kacsázó járás.
Az elhízás a kutyákra is veszélyes, ugyanúgy, mint nálunk embereknél.
A kutyáknak rendszeres időközönként kell enniük, általában egyszer reggel és egyszer este – a kulcs a következetesség. Azt is ne feledje, hogy az étel minősége is fontos!
Ha nincs mód a kétszeri etetésre, elegendő lehet a napi egyszeri is, azonban ilyenkor fokozottan kell figyelni rá, hogy evés után nyugalomban legyen a kutya, ne mozogjon, ugráljon túl sokat, nehogy gyomorcsavarodás lépjen fel a túlzott megterheléstől!
7+ év
A kutyája öregszik, lassul a kutyus is és az anyagcseréje is. A kutyák gyorsabban öregszenek, mint az emberek, így a jelentős egészségügyi változások sokkal korábban következnek be az életben.
Válasszon olyan kutyatápot idős vagy idősödő kutyusának, amely összetevői az agyműködést, az energiát, az egészséges immun- és emésztőrendszert, valamint az ízűleteket is támogatják.
Az időskorú kutya gondozása
Az életkor előrehaladtával kutyája változik, ezért ügyeljen a táplálkozására és egészségi állapotára, és konzultáljon állatorvosával, hogy át kell-e váltania egy senior kutyaeledelre.
A nagyobb fajtájú kutyák hamarabb érhetik el az idős kort, mint a kisebb fajták. Például előfordulhat, hogy egy shih tzu még tizenegy évesen egész napa ház körül rohangál, de egy golden retriever hét évesen már lelassul.
Figyelni kell az idős kutyákáknál nem csak a súlygyarapodásra, de a fogyás jeleire is, ami egészségügyi problémákra, vagy fogászati problémákra is utalhat. Folytassa a napi kétszeri etetést. Ha változást észlel kutyája súlyában vagy étkezési szokásaiban, forduljon állatorvosához.
Ha megfelelő mennyiségű kiváló minőségű kutyaeledel eteti kutyáját élete minden egyes szakaszában, az nagyban hozzájárulhat négylábú barátja egészségének megőrzéséhez. Ahogy az evés mennyisége személyenként változik, úgy az evés mennyisége kutyánként is változik, ezért a legjobb kezdésnek az állatorvossal való konzultáció.
Ne feledje, hogy a fenti korosztályok és információk csak iránymutatások. Az egészségügyi problémák, allergiák, hormonális vagy ízületi gondok nagyobb odafigyelést igényelnek az etetés során. Mindig figyelembe kell venni a kutya általános egészségi állapotát a helyes etetés beállításához!